Kalendarium 1949 - 1953
14 września – W krakowskim więzieniu rozstrzelano jezuitę ks. Władysława Gurgacza, Stefana Balickiego i Stanisława Szajnę, członków Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. W swych ostatnich słowach ks. Gurgacz powiedział: „Ci młodzi ludzie, których tutaj sądzicie, to nie bandyci, jak ich oszczerczo nazywacie, ale obrońcy Ojczyzny! Nie żałuję tego, co czyniłem. Moje czyny były zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków, tych Polaków, o których obecnym losie zadecydowały bagnety NKWD. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?... Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę”.
6 listopada – Ministrem obrony narodowej został sowiecki obywatel marszałek Konstanty Rokossowski. Nazajutrz podczas sejmowych obrad sprawozdawca informował, iż „marszałek mówi doskonale po polsku”. W wojsku i bezpiece było kilka tysięcy sowieckich doradców. Ulica odpowiedziała na tę politykę dowcipem: „Wieczór kasza, rano kluski. Naród polski, a rząd ruski”.
11 – 13 listopada – Na III Plenum KC PZPR wezwano do wzmożenia „czujności rewolucyjnej”, co było zapowiedzią dalszej ofensywy ideologicznej komunistów i sowietyzacji Polski.
27 – 29 listopada – W wyniku połączenia komunizującego Stronnictwa Ludowego i przejętego przez prokomunistycznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta