Jak księgujemy grunt, który jest towarem
Grunty są z reguły środkami trwałymi firmy. Ale niekiedy mogą być towarem handlowym. Wówczas traktujemy je jako każdy inny towar
– Kupuję grunty w celu wybudowania na nich budynków i ich sprzedaży. W tym roku rozpocząłem taką działalność. Prowadzę ewidencję w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Proces inwestycyjny jest rozłożony w czasie – przekracza rok. Kiedy wydatki na zakup tych gruntów mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik DF.
Jeśli grunt jest środkiem trwałym, wydatków na jego nabycie nie zalicza się do kosztów podatkowych ani bezpośrednio, ani w formie odpisów amortyzacyjnych. Stają się one takim kosztem dopiero przy sprzedaży gruntu. Inaczej jest, gdy grunt spełnia definicję towaru handlowego – został zakupiony w celu odsprzedaży albo wybudowania na nim budynków lub budowli i sprzedaży takiej nieruchomości.
Towary w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta