Jak frywolny Orient uwiódł cnotliwą Europę
Sztuka Japonii. Zmysłowe japońskie drzeworyty zwróciły uwagę europejskich twórców już 150 lat temu. W Polsce są mało znane. Choć mamy w Krakowie kolekcję Feliksa Jasieńskiego
Krakowskie wydawnictwo UNIVERSITAS wznowiło niedawno monografię Timona Screecha „Erotyczne obrazy japońskie 1700 – 1820”. To dobra okazja, by przyjrzeć się oryginalnym drzeworytom.
Czas pokoju i dobrobytu
Japonia‚ jako kraj wyspiarski i położony na wschodnich krańcach Azji‚ długo się rozwijała w izolacji od reszty świata‚ dlatego jej kultura jest jedną z najbardziej oryginalnych‚ odrębnych i jednolitych na świecie. Po krótkim spotkaniu z cywilizacją Zachodu w czasach wielkich odkryć geograficznych. Japończycy usunęli cudzoziemców z kraju i rozpoczęli jeden z najciekawszych okresów w swoich dziejach – okres izolacji zwany Edo (1640 – 1864).
Był to czas pokoju i dobrobytu. W stolicy szogunatu Edo oddziały samurajów pozbawionych udziału w walkach skoszarowano w garnizonach‚ do których kobiety nie miały wstępu. Japońscy kupcy zaczęli się bogacić i doceniać uroki życia. W miastach rozkwitała kultura mieszczańska z dzielnicami uciech pełnymi herbaciarni‚ domów publicznych‚...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta