Czy wystarczą instytucjonalne gwarancje sędziowskiej niezawisłości
Jednym z elementów niezawisłości jest samodzielność sędziego wobec władz i innych organów sądowych – pisze sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego
W wywiadzie „Niezawisłość sędziowska zagrożona” („Rz” z 3 września) prof. Marek Safjan odnosi się do zmian ustawodawczych stanowiących zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej, wskazując na obowiązek środowisk prawniczych zajęcia stanowiska i uświadomienia opinii publicznej zagrożeń płynących z tych zmian dla państwa prawa.
Decydujące są cechy osobowościowe
Korzystając z tego wezwania, pragnę podkreślić, że ograniczając swoje wypowiedzi do regulacji prawnych odnoszących się do niezawisłości sędziowskiej, nie zwraca się uwagi na fakt, że niezawisłość, należąc do istoty prawidłowego wykonywania zawodu, zależna jest przede wszystkim od postawy sędziego, sposobu wykonywania przez niego powierzonych mu zadań. Tak więc realizacja zasady niezawisłości jest nierozerwalnie związana z cechami osobowościowymi sędziego. Zasada ta wyznacza nie tylko uprawnienia, ale także obowiązki sędziego, który sprzeniewierzając się jej, uchybia godności urzędu.
Zasadę niezawisłości charakteryzuje wiele elementów, jak bezstronność w stosunku do uczestników postępowania, niezależność wobec organów (instytucji) pozasądowych, samodzielność sędziego wobec władz i innych organów sądowych, niezależność od wpływu czynników politycznych, zwłaszcza partii politycznych, wewnętrzna niezależność. Konstytucyjnym obowiązkiem samego sędziego, a także wszystkich organów i osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta