Fusion, globalne zderzenia i wpływy
Mieszanie stylów. Moda i design przypominają dziś wynik działalności didżeja‚ który tnie‚ skleja i krzyżuje wątki
Fuzja to dla współczesnej kultury masowej słowo klucz. Wszystko jest w niej fragmentaryczne‚ pocięte‚ poszatkowane. Nic nie dzieje się w całości.Dziś wszyscy mówią o fuzji. A jeszcze jakieś sześć lat temu‚ kiedy nasi przyjaciele z Anglii o polskiej knajpie‚ do której ich zabraliśmy‚ wyrazili się „fusion”, nie wiedziałam‚ o co chodzi. Dziś nie można tego nie wiedzieć. Widziałam właśnie w księgarni najnowszą książkę Roberta Makłowicza „Fuzja smaku”.
Przenikanie i zderzanie
Francuski krytyk Nicolas Bourriaud (rocznik 1965) napisał w 2000 roku tekst „Postproduction”‚ w którym postawił tezę‚ że cała sztuka przypomina dzisiaj działalność didżeja. Cięcie‚ przyklejanie‚ crossfading, czyli krzyżowanie‚ automatyczne przenikanie jednego utworu w drugi‚ te techniki władców disco wszechobecne są także w modzie. Włóż do miksera‚ zakręć i wyjmij żądany produkt.Postmodernizm przygotował grunt teoretyczny‚ a my praktykujemy fuzję na co dzień. W kuchni łączy się smaki tajskie z francuskimi‚ japońskie z włoskimi‚ kotlet schabowy garniruje się ananasem. W designie też przeskoki: trochę tego‚...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta