Co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu
Masz lokal użytkowy i go wynajmujesz. Najemca nie płaci i nie chce się wyprowadzić. Są prawne sposoby, by odzyskać lokal i należne pieniądze
Najemca ma obowiązek płacić czynsz w umówionym terminie (art. 669 kodeksu cywilnego). Określa go umowa najmu, a gdy milczy na ten temat – przepisy kodeksu. Te zaś mówią jasno, że czynsz trzeba płacić z góry. Uzależniają też termin wpłaty od czasu, na jaki zawarto umowę.Jeżeli podpisano ją na:
∑ nie dłużej niż miesiąc – płaci się za cały czas najmu,
∑ na dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nieoznaczony – płaci się z góry do 10. dnia każdego miesiąca.
Kiedy wypowiedzenie
Niestety, nie zawsze najemca płaci w umówionym terminie. Zdarza się, że jego dług rośnie w zastraszającym tempie. Co wtedy? Przede wszystkim możesz wypowiedzieć umowę. Pamiętaj jednak, w pierwszej kolejności obowiązują zasady wypowiadania z umowy najmu, a dopiero w drugiej – z kodeksu cywilnego. Jeżeli umowa nic nie mówi na ten temat, masz prawo wypowiedzieć umowę na podstawie zasad kodeksowych. A te pozwalają na to dopiero wtedy, gdy najemca nie płaci przez dwa okresy, na jakie się z nim umówiłeś. Jeżeli np. miał płacić co miesiąc, to po dwóch miesiącach, jeśli co trzy miesiące – po sześciu miesiącach.Warto wiedzieć, że wspomniane okresy nie zawsze muszą następować jeden po drugim. Wystarczy, że najemca raz nie zapłacił, następnie regulował terminowo czynsz i ponownie zaprzestał. Wtedy także można rozwiązać umowę.Kodeks cywilny przewiduje dwie formy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta