Młodych designerów jazda po meblach
100 najlepiej zapowiadających się designerów na świecie przedstawiło wydawnictwo Phaidon Press w monumentalnym albumie &FORK. Niestety nie ma w nim Polaków, ale można prześledzić najnowsze kierunki myślenia o projektowaniu rzeczy
By znaleźć niepowtarzalny kształt, Portugalczyk Fernando Brizio zapakował uformowane w glince porcelanowej „surowe” naczynia (misy, wazony, butelki) do bagażnika swojego terenowego land rovera. Przykleił do płaskiej szerokiej podstawy, żeby się nie poprzewracały, i poddał szaleńczej jeździe.
Przedmiot gibnięty
Pod wpływem sił od- i dośrodkowych, na skutek gwałtownych skrętów i hamowania przy dużej szybkości formy się nieznacznie odkształciły, od wstrząsów na wertepach oklapły i się pomarszczyły. Uległy przeciążeniom jak ludzka twarz w statku kosmicznym. Dzięki takiemu traktowaniu deformacje są uzasadnione estetycznie i niepowtarzalne. Cała akcja to sposób na stworzenie przedmiotu harmonijnie zepsutego, gibniętego.
A jak wygląda nowe malowanie fresku na fajansowej misie? Wilgotna glinka wciąga kolorowy atrament z flamastrów. Jaki będzie efekt końcowy, nie wiadomo. Na pewno każda miska wyjdzie inaczej. Brizio jako jeden z najoryginalniejszych twórców, reprezentuje kierunek konceptualny w designie. Ale raczej nie jest myślicielem, tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta