Sąd może przyznać część do wyłącznego użytku
Każdy ze współwłaścicieli może domagać się tymczasowego podziału współwłasności przez przyznanie mu jej części do wyłącznego użytku. Dotyczy to również wspólnego majątku rozwiązanej spółki cywilnej
Izabela Lewandowska
Sąd Najwyższy w uchwale z 29 listopada 2007 r. (III CZP 94/07) wyjaśniał, że właściwy sąd dokonuje w takim wypadku podziału rzeczy wspólnej, stanowiącej współwłasność byłych wspólników, w trybie postępowania nieprocesowego.
Stan tymczasowy
Współwłasność w częściach ułamkowych jest z założenia stanem tymczasowym. Dlatego prawem każdego współwłaściciela jest żądanie jej zniesienia: przez trwały podział rzeczy, jeśli jest on możliwy, przez przyznanie całej rzeczy jemu ze spłatami dla pozostałych współwłaścicieli oraz przez jej sprzedaż i podział uzyskanej ceny.Tymczasowo, do czasu zniesienia współwłasności ułamkowych, problem korzystania przez współwłaścicieli z rzeczy wspólnej może rozwiązać podział zwany quoad usum – do wyłącznego użytku. Podział ten może np. polegać na przydzieleniu współwłaścicielom do wyłącznego korzystania określonych lokali w budynku czy na przyznaniu prawa do pobierania czynszu za poszczególne lokale.
Łączna i w częściach ułamkowych
Zniesienie współwłasności, a także podział do wyłącznego używania nie dotyczy współwłasności łącznej, bezudziałowej. A taką jest przede wszystkim współwłasność majątku wspólnego małżonków i wspólników spółki cywilnej, jawnej i komandytowej. Odnosi się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta