Kalendarium
25 lutego – W Moskwie zakończył się XX Zjazd Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, na którym jej przywódca Nikita Chruszczow wygłosił tzw. tajny referat, ujawniając zbrodniczą działalność Stalina, ograniczając się głównie do represji wobec ruchu komunistycznego. Jego treść przeniknęła do społeczeństwa, które publicznie coraz odważniej zaczęło krytykować aparat bezpieczeństwa, domagając się także ograniczenia zależności od Moskwy.
12 marca – W Moskwie po zakończeniu zjazdu zmarł Bolesław Bierut, jego następcą został Edward Ochab. W PZPR ukształtowały się dwie nieformalne grupy komunistów określane jako puławska oraz natolińska – licząca na poparcie Moskwy. Puławianie po śmierci Stalina zaczęli jednak głosić hasła demokratyzacji życia – byli bardzo aktywni w czasie Października ‘56 – co okazało się skutecznym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności za zaangażowanie w stalinowski terror.
11 marca – W tygodniku „Po prostu” ukazał się artykuł Jerzego Andrzejewskiego, Walerego Namiotkiewicza i Jana Olszewskiego: „Na spotkanie ludziom z AK”. „Trzeba dokonać moralnej rehabilitacji wielkiej części naszego pokolenia – byłych żołnierzy AK”.23 kwietnia – Zostali aresztowani byli wysocy funkcjonariusze MBP, a kilkanaście dni wcześniej odwołano ze stanowisk stalinowskich zbrodniarzy, m.in. Stanisława Radkiewicza, Jakuba Bermana, prokuratora Stanisława...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta