Energetyka: odbiorca wrażliwy społecznie
Wcześniej czy później musi dojść do dyskusji nad wyodrębnieniem spośród odbiorców energii elektrycznej i gazu grupy zwanej we Wspólnocie odbiorcą wrażliwym – twierdzą dr nauk prawnych, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, oraz pracownica URE, członek zespołu ds. badań nad problematyką odbiorców wrażliwych
Istnieją argumenty przemawiające za tezą, że uwolnienie cen energii elektrycznej było przedwczesne. Jednym z nich jest brak szerokiej dyskusji nad problemem ochrony odbiorców wrażliwych (ang. vulnerable customers) czy też słabych ekonomicznie. W polskim prawie nie ma definicji takiego odbiorcy.
Obowiązek państwa czy przedsiębiorstwa
W 2006 roku 10 proc. z 15 mln odbiorców (13,5 mln to gospodarstwa domowe) nie zapłaciło rachunku w terminie. Ilu spośród nich spóźniło się z zapłatą z powodu wyjazdu na wakacje, a ilu po prostu nie było stać na zapłatę? Czy ktoś powinien zadbać o tych drugich? Jeżeli tak, to kto: przedsiębiorstwa energetyczne czy państwo? Podobne pytania można postawić w stosunku do konsumentów zamieszkujących obszary oddalone (remote areas). Wydaje się, że pytania tego typu powinny zostać postawione w kontekście dyskusji na temat “mapy drogowej” uwalniania cen energii.
Przykłady państw członkowskich Unii Europejskiej wskazują na to, że przynajmniej na pytanie o zasadność zadbania o odbiorców wrażliwych odpowiedziano już pozytywnie.
Mechanizmy osłonowe we Wspólnocie
Odniesienia do problemu ochrony najsłabszych odbiorców znajdziemy w przepisach prawa wspólnotowego, dokumentach Europejskiej Grupy Regulacyjnej Energii Elektrycznej i Gazu, przepisach prawa krajowego państw członkowskich. Szerokie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta