Spada pancerny miecz
W pierwszej dekadzie lutego dowództwo sprzymierzonych uznało, że siły przeciwnika zostały już dostatecznie osłabione działaniami lotnictwa i sytuacja dojrzała do szukania rozstrzygnięcia na lądzie.
Alianci, wykorzystując siły specjalne i piechotę morską, które zajmowały przybrzeżne wysepki, podtrzymywali obawy przeciwnika przed desantem morskim, co doprowadziło do związania kilku irackich dywizji na wybrzeżu.Tymczasem dowódca sprzymierzonych amerykański generał Norman Schwarzkopf zamierzał głęboko oskrzydlić siły przeciwnika, tak by odciąć zgrupowanie kuwejckie armii irackiej od zaplecza, a następnie zniszczyć je koncentrycznymi uderzeniami od południa i południowego zachodu.
24 lutego 1991 roku siły aliantów rozpoczęły działania zaczepne opatrzone kryptonimem „Pustynny miecz” (Desert Sabre). Pogoda była wyjątkowo zła. Podmuchy wiatru unoszącego tumany piasku mieszały się z gęstym, tłustym dymem z płonących szybów naftowych podpalonych przez Irakijczyków, aby utrudnić działanie lotnictwu sprzymierzonych. Z jednej strony ograniczało to wsparcie lotnicze, z drugiej jednak tworzyło zasłonę, za którą posuwały się wojska sprzymierzonych.
Na lewym, zachodnim skrzydle XVII Korpus Powietrznodesantowy (amerykańskie 82. Dywizja Powietrznodesantowa, 101. Dywizja Powietrznoszturmowa, 24. Dywizja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta