Ustalenie terminu urlopu
Marcin Wojewódka, radca prawny w Wojewódka Pabisiak Kancelaria Radców Prawnych
Czy firma musi uwzględnić wniosek pracownika o udzielenie urlopu we wskazanym przez niego terminie? Czy postanowienia zakładowego regulaminu pracy mogą wprowadzać jakieś zasady pierwszeństwa co do wyboru terminu urlopu, np. w stosunku do pracowników wychowujących dzieci w wieku szkolnym? – pyta czytelnik.
Zasada wynikająca z kodeksu pracy jest taka, iż urlopu należy udzielać zgodnie z planem urlopów przygotowanym u danego pracodawcy. Zgodnie z art. 163 § 1 k.p. plan urlopów ustala samodzielnie pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski zatrudnionych i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Nie musi być planu
Przepisy zezwalają jednak firmom na nieustalanie planu urlopów. Możliwe jest to wówczas, gdy działająca u danego pracodawcy zakładowa organizacja związkowa wyrazi na to zgodę lub gdy organizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta