Czas zreformować euro
Unia powinna zmienić kryteria niezbędne do wprowadzenia wspólnej waluty. Najwyższy czas złagodzić wymagania inflacyjne, a zaostrzyć budżetowe – apelują ekonomiści
Gdy w maju 2006 roku Litwa nie zakwalifikowała się do strefy euro pod pretekstem zbyt wysokiej inflacji, ekonomiści byli zgodni: kryteria z Maastricht nie mają sensu. Litwa przekroczyła dopuszczalny limit zaledwie o 0,03 pkt procentowego. A ten limit wyliczono na podstawie średniej w trzech najlepszych krajach UE, z których dwa nawet nie należały do strefy euro.
– Skoro używa się kryteriów pozbawionych ekonomicznego sensu, to należy sobie zadać pytanie: jakie są polityczne motywy? – mówi „Rz” Jean Pisani-Ferry, szef brukselskiego ośrodka badawczego Bruegel. Pod jego auspicjami powstał raport, który wzywa polityków do reformy strefy euro. Podpisali się pod nim uznani eksperci, m.in. były polski premier Marek Belka i belgijski ekonomista Andre Sapir. Swoje rekomendacje przedstawili wczoraj w Brukseli.
– Podejście do rozszerzenia strefy euro jest zbyt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta