Umarzasz akcje, możesz mieć problem z kosztami
Ustawa o PIT pozwala na rozpoznanie kosztów uzyskania przychodów z umorzenia akcji. W praktyce jednak podatnicy nie mają takiej możliwości
Inwestycje w akcje lub udziały można zakończyć. Wystarczy je umorzyć. Z punktu widzenia akcjonariusza transakcja taka ma taki sam skutek ekonomiczny, jak sprzedaż papierów wartościowych – pojawia się przychód, który po porównaniu z wydatkami poniesionymi na objęcie (nabycie) akcji skutkuje powstaniem dochodu albo straty. Wydawałoby się zatem, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) powinna tak samo jasno regulować – w odniesieniu do osób fizycznych – kwestię opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji, jak i z ich umorzenia. Tak jednak nie jest.
Określenie dochodu
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT przychody z udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną, uznawane są za przychody z kapitałów pieniężnych. Jak mówi art. 24 ust. 5 ustawy o PIT, przychodem (dochodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest m.in. dochód z umorzenia akcji lub dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu ich umorzenia. Dochód ten, w myśl art. 24 ust. 5d ustawy, oblicza się jako nadwyżkę przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem (ewentualnie zbyciem akcji na rzecz spółki) nad kosztami uzyskania przychodu, którymi są wydatki poniesione na objęcie lub nabycie akcji.
Podobnie zatem jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta