VAT musimy zapłacić także od pustych faktur
Wystawca faktury dokumentującej transakcję, do której faktycznie nie doszło, musi odprowadzić VAT. Chyba że nie jest podatnikiem
O obowiązku zapłaty podatku z faktury mówi art. 108 ustawy o VAT. Budzi on spore kontrowersje.
Przypomnijmy, że zgodnie z tym przepisem gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Tę zasadę stosuje się odpowiednio, gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże wyższą kwotę podatku.
Art. 108 ustawy o VAT ma zastosowanie również do faktur wewnętrznych (a więc wystawionych samemu sobie).
Tak też w dyrektywie
Ta regulacja jest odpowiednikiem art. 203 dyrektywy 2006/112/WE (poprzednio w art. 21 (1) (d) VI dyrektywy), który wskazuje, że do zapłaty podatku zobowiązana jest każda osoba, która wykaże go na fakturze.
Z art. 203 dyrektywy wynika także, że wystawca faktury musi zapłacić VAT wykazany na fakturze wtedy, gdy jest wyższy od rzeczywistej kwoty podatku należnego z tytułu danej transakcji, gdy dana czynność nie jest objęta VAT lub jest zwolniona, a także wówczas, gdy faktura w ogóle nie odzwierciedla żadnej transakcji.
Czy musiało dojść do transakcji
Art. 108 jest odpowiednikiem art. 33 ust. 1 poprzedniej ustawy o VAT, który mówił, że wystawca faktury, w której wykazał podatek, musi go zapłacić także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta