Co się dzieje ze wskaźnikiem zmian wartości nieruchomości w czasie
Proszę o informacje dotyczące tzw. wskaźnika zmiany cen nieruchomości, który zgodnie z art. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami z 21.08.1997 r. (UGN) powinien być instrumentem waloryzacji zmian wartości nieruchomości w czasie. Wskaźnik ten powinien być ogłaszany przez prezesa GUS w trybie art. 5 tejże ustawy. Z kolei art. 227 UGN przewiduje, że do czasu ogłoszenia przez prezesa GUS ww. wskaźnika do waloryzacji zmian wartości nieruchomości stosuje się zastępczo wskaźnik zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych.
Do dziś, pomimo upływu dziesięciu lat od uchwalenia ww. ustawy, prezes GUS nie ogłosił wskaźnika dot. zmian wartości nieruchomości, a wskaźnik zastępczy stosowany jest nadal w praktyce administracyjnej, pomimo że rozpiętość w dynamice obu wskaźników jest bardzo znaczna. Dlaczego GUS nie może się uporać z jednym bardzo wymiernym segmentem rynku, jakim są nieruchomości? Przecież ceny są publicznie znane i dostępne dla niemalże każdego zainteresowanego.
Potrzebę stosowania waloryzacji wartości nieruchomości przewidują liczne przepisy prawa i nie jest to problem małej rangi, także z racji ich skali. Na stosowaniu w praktyce wskaźnika zastępczego tracą zarówno indywidualni właściciele, jak też budżety państwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta