Ranking kancelarii w nowym kształcie
Kancelarie mają różne poglądy na to, jak powinien być skonstruowany obiektywny ranking firm prawniczych. Liczba prawników, wysokość przychodów, rekomendacje – to tylko niektóre kryteria, które mogą zadecydować o kolejności firm
Redakcja „Rz”, przygotowując szósty ranking firm prawniczych zajmujących się obsługą przedsiębiorstw, zwróciła się do nich o odpowiedź na wiele pytań. Chodziło nam o radę, jak odświeżyć formułę rankingu, aby najlepiej odzwierciedlał sytuację na rynku usług prawniczych w całym kraju. Otrzymaliśmy odpowiedzi z 61 kancelarii. W niemal każdej sprawie ich opinie są podzielone. Wynika z tego, że przygotowanie rankingu, który zadowoli wszystkich, jest zadaniem bardzo trudnym, jeśli nie niemożliwym.
Jeden dla wszystkich
Zapytaliśmy, czy ranking powinien być jednolity (jak do tej pory), czy też należy go podzielić na kilka sekcji według wielkości kancelarii. Większość opowiedziała się za dotychczasową formułą.
Jej obrońcy podkreślali, że pozwala zobrazować cały rynek i jest najbardziej przejrzysta i obiektywna. Rozbicie rankingu doprowadziłoby do marginalizacji firm średnich i mniejszych („zostanie sztucznie stworzona I i II liga, co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością”). Powtarzał się pogląd, że trudno wyznaczyć wyraźną granicę między kancelariami największymi a resztą.
Zwolennicy podziału według wielkości („najlepiej oddaje strukturę rynku”) wywodzili się głównie z największych firm. Proponowano też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta