Jak dowiedzieć się o wysokości zaległości podatkowych kontrahenta
Jeśli chcemy sprawdzić, czy przedsiębiorca, od którego kupujemy np. lokal, nie ma zaległości podatkowych, możemy wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia. Fiskus udzieli informacji, gdy kontrahent wyrazi na to zgodę
O tym kto i kiedy odpowiada za zaległości podatkowe podatnika, rozstrzygają przepisy ordynacji podatkowej (op). Wśród osób, które mogą ponosić taką odpowiedzialność, wymieniają m.in. nabywcę składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. lokalu należącego do firmy, mebli biurowych czy firmowego samochodu. Kupując wspomniane składniki majątku, warto uważać, zwłaszcza gdy cena jest okazyjna. Może się bowiem okazać, że po jakimś czasie do naszych drzwi zapuka urząd skarbowy i zażąda zapłaty zaległych podatków osoby, od której kupiliśmy np. komputer.
Decyduje wartość
Na szczęście jednak przepisy op wprowadzają pewne ograniczenia. Nabywca składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą będzie odpowiadał całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia ich nabycia zaległości podatkowe związane z tą działalnością. Wartość jednostkowa składnika majątku w dniu sprzedaży musi wynosić jednak co najmniej 16 100 zł (kwota ta waloryzowana jest corocznie, jej wysokość od 1 stycznia 2008 r. określa obwieszczenie ministra finansów z 21 sierpnia 2007 r., MP nr 54, poz. 614).
Solidarnie z podatnikiem za zobowiązania podatkowe odpowie całym swoim majątkiem również nabywca przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części.Warto jednak pamiętać, że we wszystkich tych przypadkach, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta