Kalendarium
Jarosław Szarek historyk, Oddział IPN w Krakowie
1976
13 sierpnia – W związku z coraz gorszą sytuacją gospodarczą rozpoczęto sprzedaż cukru na kartki – 2 kilogramy miesięcznie na osobę. „Do żarcia nic nie ma, cukier zniknął, inne rzeczy też, przed sklepami ogony, ludzie wściekli. A jednocześnie wiadomo, że z 1000 ludzi albo więcej siedzi w więzieniach za czerwcowe zajścia, jest terror, mnóstwo robotników wylano z pracy” – pisał Stefan Kisielewski.
18 września – Na cmentarzu Gunnersbury w Londynie, po wieloletnich zmaganiach, odsłonięto pomnik – marmurowy obelisk – z napisem „Katyń – 1940”. Władze brytyjskie nie zgodziły się na umieszczenie jakiegokolwiek napisu wskazującego na sowieckich sprawców zbrodni oraz na udział w uroczystości angielskich oficerów w mundurach. Tylko jeden, wbrew zakazom, stanął w warcie honorowej. Nawet w wolnym świecie ujawnienie prawdy o zbrodni katyńskiej natrafiało na duże opory.
23 września – Pisarz Jerzy Andrzejewski poinformował Sejm PRL o powołaniu Komitetu Obrony Robotników i złożył „Apel do społeczeństwa i władz PRL” podpisany przez 14 osób, m.in. Jerzego Andrzejewskiego, Jacka Kuronia, Edwarda Lipińskiego, Jana Józefa Lipskiego, Antoniego Macierewicza, Piotra Naimskiego, Józefa Rybickiego, Wojciecha Ziembińskiego, ks. Jana Zieję. Brutalność i bezwzględność władz wobec protestujących w czerwcu 1976 roku robotników Radomia i Ursusa, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta