Wolno się kręci powielacz
18 kwietnia 1979 roku w Nowej Hucie okulawiono towarzysza Lenina. Ściśle mówiąc‚ urwano mu nogę. W okolicach Sukiennic zapanowała powszechna radość‚ zwłaszcza że pierwsze‚ przenoszone pocztą pantoflową‚ wiadomości mówiły o całkowitym zniszczeniu pomnika‚ co miało się okazać przesadą.
Podobno ładunki wybuchowe założone zostały nie w tym miejscu‚ co trzeba‚ w każdym razie urwały Uljanowowi odchyloną nogę‚ wybiły szyby w okolicznych domach przy alei Róż‚ a także – co zaakcentowała Polska Agencja Prasowa‚ wydając stosowny komunikat – raniły pięć osób.Byłem tego dnia w Krakowie, pojechałem więc do Nowej Huty‚ gdzie o żadnych ofiarach nikt nie mówił. Wszędzie za to było pełno milicji‚ która nie dopuszczała nikogo w pobliże pomnika. Że jednak profesor Konieczny zaprojektował go jako bardzo okazałą postać‚ kontuzja Lenina widoczna była gołym okiem. Ponieważ bohater opowieści Zoszczenki spoglądał na południe‚ wyraźnie krocząc w tym kierunku‚ ludzie krzepili się wiadomością‚ że „bez nogi do Poronina nie dolezie‚ krucafiks”.
Żarty jednak skończyły się, i to szybko. Jak Polska długa i szeroka zatrzymywano potencjalnie podejrzanych o dokonanie tego bezprzykładnego – co akcentowano bez sensu, gdyż przykłady były, i owszem – zamachu. Na czterdzieści osiem godzin zamknięto coś około połowy dzisiejszych prominentnych postaci świata polityki. Wymienię tylko, w kolejności alfabetycznej: Bogdana Borusewicza, Mirosława Chojeckiego, Andrzeja, Benedykta i Łukasza Czumów, Ludwika Dorna, Andrzeja Gwiazdę, Aleksandra Halla, Marka Jurka, Antoniego Macierewicza, Adama Michnika, Ewę Milewicz, Jana Polkowskiego, Bronisława Wildsteina, Mariusza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta