Jak wycenić samochód, który po kilku latach wprowadzamy do firmy
Przedsiębiorca może amortyzować firmowe auto. Aby to zrobić, musi je wycenić. Może mieć problemy, jeśli pojazd był wcześniej wykorzystywany na prywatne potrzeby
Moim zdaniem powinna decydować tu jego wartość rynkowa.
– Trzy lata temu kupiłem nowy samochód osobowy. Wykorzystywałem go prywatnie, poza działalnością gospodarczą. Teraz chcę go wprowadzić do majątku firmy i amortyzować. W jaki sposób powinienem ustalić jego wartość początkową? – pyta czytelnik DF.
Sposoby ustalania wartości początkowej środków trwałych podane są w art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT). Przepisy nie określają jednak, jak postąpić w sytuacji opisanej przez czytelnika.
Faktura albo ceny z grudnia
W komentarzach oraz interpretacjach urzędów można spotkać dwa przeciwstawne stanowiska w tej sprawie.
Pierwsze z nich nakazuje za wartość początkową przyjmować cenę nabycia ustalaną na podstawie dowodu zakupu (faktury). Nawet gdy nabywca faktury już nie ma, to zważywszy na obowiązek przechowywania dowodów księgowych, nie powinno być problemu z uzyskaniem jej duplikatu od sprzedawcy. Ceną nabycia jest kwota należna sprzedawcy powiększona o koszty naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania oraz pomniejszona o podatek VAT (z wyjątkiem przypadków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta