Umowne potrącenie wierzytelności
Niekorzystnych skutków konwersji wierzytelności na udziały można uniknąć. Wystarczy umiejętnie potrącić wierzytelności wspólnika z wierzytelnością spółki z tytułu należnej wpłaty na poczet udziałów
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wydał 21 czerwca 2007 r. (I SA/Rz 339/07) niekorzystny dla podatników wyrok dotyczący tzw. konwersji wierzytelności na udziały w spółce (pisaliśmy o tym w DF z 9 lipca 2007 r.). Jest to sytuacja, w której wierzyciel spółki z o.o. zgadza się na spełnienie przez nią świadczenia w postaci przeniesienia na niego udziałów w kapitale zakładowym.
Zamiast zapłaty udziały
W sprawie, którą zajmował się WSA, spółka – w ramach działalności gospodarczej – zbyła innej spółce nieruchomość. Ta, nie mogąc spłacić powstałego w ten sposób zobowiązania, postanowiła przenieść na nią udziały o odpowiedniej wartości nominalnej. Spółka wierzyciel nie była jednak pewna, czy wartość otrzymanych udziałów w kapitale zakładowym spółki – dłużnika – jest przychodem. Miała też wątpliwości, czy nominalna wartość przysługującej jej wierzytelności jest kosztem podatkowym. Wystąpiła więc o interpretację podatkową.
Nie ma podwójnych kosztów...
Organy podatkowe stwierdziły, że objęcie udziałów w spółce dłużniku spowoduje powstanie przychodu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT). Wykluczyły jednak – powołując się na art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy – możliwość uznania za koszt wartości nominalnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta