Czy sprzedając stary budynek i podzieloną działkę, musimy zapłacić podatek
Ekspert odpowiada na pytania związane z opodatkowaniem obrotu nieruchomościami i zakresem zwolnienia od VAT
Jaka faktura przy zbyciu zmodernizowanej nieruchomości
Kupiliśmy zabudowaną nieruchomość (działka z biurowcem) w 1992 r. Podatnikiem VAT zostaliśmy w 1994 r. i od tej daty wykonujemy wyłącznie czynności opodatkowane. W 2005 r. przeprowadziliśmy gruntowną modernizację biurowca. W jej rezultacie podwyższyliśmy wartość budynku o ponad 400 proc. Od wydatków inwestycyjnych odliczyliśmy VAT. Teraz zamierzamy sprzedać nieruchomość. Z jaką stawką mamy wystawić fakturę? W urzędzie skarbowym poinformowano nas, że musimy naliczyć 22 proc. VAT.
Przy sprzedaży zabudowanej nieruchomości nie wyodrębnia się w podstawie opodatkowania wartości gruntu, będzie więc opodatkowana taką samą stawką, jak dla budynku.
Spełnia on definicję towaru używanego (od końca roku, w którym go wybudowano, upłynęło więcej niż pięć lat). Jednocześnie podatnik nie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu. Tak więc sprzedaż takiego budynku mogłaby być zwolniona z podatku VAT. Mamy jednak art. 43 ust. 6 ustawy o VAT, ograniczający stosowanie zwolnienia w podobnych przypadkach. Przepis ten informuje, że nie stosujemy zwolnienia, gdy podatnik:
Przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania poniósł wydatki na ulepszenie obiektu podwyższające jego wartość początkową o co najmniej 30 proc.,
Miał prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta