Do końca lutego informujemy urząd o zarobkach zagranicznych współpracowników
Firmy, które w ubiegłym roku wypłacały wynagrodzenia i dywidendy nierezydentom, powinny zawiadomić o tym urząd skarbowy. Nawet wtedy, gdy nie musiały potrącać podatku
W tym celu trzeba wypełnić formularz IFT-1/IFT-1R. Wykazujemy w nim przychody osób objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym, czyli tych, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania. Co do zasady muszą one płacić w Polsce podatek od osiąganych tu dochodów (oczywiście z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania).
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) miejsce zamieszkania w Polsce ma osoba, która:
Posiada tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub Przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w ciągu roku.
Kto składa i co trzeba wykazać
Formularz IFT-1/IFT-1R składają osoby fizyczne (przedsiębiorcy), osoby prawne (ich jednostki organizacyjne) oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeśli w trakcie roku wypłacały nierezydentom należności opodatkowane ryczałtem. Jakie to należności? Wymienia je art. 29 i art. 30 ust. 1 oraz 30a ust. 1 ustawy o PIT. Są to więc przychody:
Z działalności wykonywanej osobiście (określonej w art. 13 pkt 2 i 6 – 9 ustawy o PIT), m.in. otrzymywane przez członków zarządu, rady nadzorczej, menedżerów, a także z tytułu umów-zleceń lub o dzieło,
Z odsetek, z praw autorskich (lub pokrewnych), z praw do projektów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta