Domy pod drutami na osiedlu Jelonki Międzyprzemysłami
Miało być miasto-ogród. Domy jednorodzinne otoczone zielenią. Jest kilkudziesięcioletni spór mieszkańców willowego osiedla z przedsiębiorstwem, które nad dachami budynków, bez zgody ich właścicieli, poprowadziło linie wysokiego napięcia. – Wartość naszych nieruchomości spadła, a my nie możemy nawet swoich domów rozbudować. Bo w górze są druty – żalą się właściciele
Pod rządami żadnej z ustaw nikt nie mógłby wybudować domu pod siecią wysokiego napięcia. Ale odwrotnie – proszę bardzo. Taka historia zdarzyła się na warszawskiej Woli, gdzie właścicielom domów tuż nad głowami zafundowano sieci energetyczne. Starcie mieszkańców z dużym przedsiębiorstwem ciągnie się do dziś. – W PRL nie mieliśmy żadnych szans na wygraną z komunistycznym molochem. Okazało się jednak, że nawet po zmianie ustroju nikt nie ma zamiaru wysłuchać naszych racji – mówią mieszkańcy.
Nierówna walka
Osiedle zwane Jelonki Międzyprzemysłami powstało jeszcze przed wojną. – Tereny te były przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne – podkreśla Jerzy Szadkowski, mieszkaniec osiedla, powołując się na dokument wydany w 1973 roku przez prezydium Rady Narodowej na Woli.
W 1975 roku teren osiedla został jednak przeznaczony pod rozbudowę Zakładów im. Nowotki. W 1982 roku prezydent Warszawy uchylił decyzję wolskiego urzędu mówiącą o rozbudowie.
Tymczasem, jak opowiadają mieszkańcy, w 1985 roku na działkach wzdłuż ul. Wincentego Pola wybudowano dwutorową linię wysokiego napięcia, 110/15 kV, zasilającą ówczesne Zakłady im. Nowotki (dziś PZL Wola). – Inwestycja była związana z planowaną wcześniej rozbudową tych zakładów, pod którą zarezerwowano teren w rejonie ul. Człuchowskiej, Pola, Olbrachta i Znanej – przypomina Krystyna Zwierz,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta