Jak rozliczyć podatek VAT przy transakcjach z kontrahentami z Unii Europejskiej
Firmy sprzedające towary kontrahentom w innych państwach Wspólnoty muszą prawidłowo określić moment powstania obowiązku podatkowego. Nie zawsze jest to łatwe
Dużo zależy od tego, czy podatnik wcześniej wystawił fakturę albo otrzymał zaliczkę.
Ważne, kiedy dostawa...
Regułą jest, że przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa towarów. Ustawodawca nie sprecyzował, w którym momencie dokonujemy dostawy towarów. Moim zdaniem może to być moment, w którym na nabywcę przechodzi prawo do rozporządzania rzeczą jak właściciel. Można zatem przyjąć, że w przypadku gdy w dostawie stosowane są warunki ex works (tj. sprzedający jest zobowiązany do postawienia towaru kupującemu do dyspozycji na swoim terenie, bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka, dodatkowych kosztów transportu czy załadunku), odebranie towaru przez nabywcę lub przez osobę działającą w imieniu i na rachunek nabywcy oznacza dokonanie dostawy. Natomiast jeżeli dostawca ma obowiązek dostarczenia towaru do miejsca określonego przez nabywcę, np. na warunkach DAF, DES, DEQ, DDU, DDP (tj. sprzedający jest zobowiązany do poniesienia wszystkich kosztów i rodzajów ryzyka związanych z towarem aż do momentu, gdy zostanie on przekazany do miejsca przeznaczenia), wówczas dopiero dostarczenie tego towaru we wskazane miejsce będzie równoznaczne z dokonaniem dostawy.
...chyba że wcześniej jest faktura....
Jednakże...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta