Przy transakcjach między trzema firmami podatek naliczy ostateczny odbiorca
Mimo że przy unijnej transakcji trójstronnej zaangażowanych jest trzech podatników, jedynym obowiązanym do naliczenia VAT jest ostateczny odbiorca. To korzyść z procedury uproszczonej
W praktyce procedura ta polega na objęciu obowiązkiem zapłaty podatku trzeciego w kolejności podatnika (czyli ostatecznego nabywcę towaru). Zapłata następuje z tytułu dostawy krajowej między drugim i trzecim podatnikiem na terytorium państwa członkowskiego, na którym towar znajduje się w momencie zakończenia jego wysyłki lub transportu.
Rozliczenie przez pierwszego podatnika...
Sprawdźmy, jak w praktyce będzie wyglądało rozliczenie transakcji trójstronnej przy zastosowaniu procedury uproszczonej w sytuacji, gdy polski podatnik (spółka A) będzie podatnikiem pierwszym w kolejności, drugim i trzecim.
Gdy spółka A jako pierwszy w kolejności podatnik, zarejestrowany w VAT UE, dostarcza towary na rzecz drugiego podatnika, spełniając warunki określone w ustawie o VAT, ma prawo zastosować stawkę 0 proc. dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Wysyłka towaru, który bezpośrednio przekazywany jest ostatniemu w kolejności podatnikowi, może być zrealizowana przez spółkę bądź zlecona przez nią innej firmie.
Spółka jako pierwszy w kolejności podatnik w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej wystawia fakturę VAT na rzecz drugiego w kolejności podatnika, zawierającą dane określone w art.106 ustawy o VAT. Dokumentuje w ten sposób zrealizowaną transakcję wewnątrzwspólnotowej dostawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta