W obniżaniu podatków nie powiedzieliśmy ostatniego słowa
Zmiany w VAT, doprecyzowanie ulgi meldunkowej, uregulowanie abolicji podatkowej – to tylko niektóre planowane inicjatywy ustawodawcze – mówi prof. dr hab. Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów
Rz: Jaką wizję systemu podatkowego ma wiceminister finansów odpowiedzialna za podatki, która od lat ocenia jego funkcjonowanie jako profesor prawa finansowego i wykładowca akademicki?
Elżbieta Chojna-Duch: Postulaty naukowe, w tym teorii prawa podatkowego, a w szczególności zasady konstytucyjne, na których opierać się powinny mechanizmy państwa i które podkreśla orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, w konfrontacji z bieżącą polityką podatkową okazują się trudne do spełnienia. Wizja idealnego – racjonalnego, niesprzecznego, jednoznacznego i stabilnego – systemu podatkowego blednie w zderzeniu z uwarunkowaniami politycznymi i codziennością zarządzania. Ale każdy naukowiec powinien doświadczyć tego rodzaju zderzenia. Wówczas naukę polityki podatkowej czy szerzej finansowej można uznać za ukoronowanie wiedzy finansowej, która poprzez teorię zmierza ku praktyce, stosownie do myśli: „wiedzieć, żeby przewidzieć, przewidzieć, żeby działać”. Cele polityki podatkowej wyznacza oczywiście program rządu, priorytety określa minister finansów, a na moim szczeblu pozostaje dobór środków ich realizacji, czyli optymalnych instrumentów prawnych.
Wiadomo, że podstawową cechą prawa podatkowego powinna być jego trwałość. Dzięki temu prawo samo podlega ochronie i jednocześnie stanowi ochronę interesów podatników. Na świecie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta