Przedawnionej wierzytelności nie zaliczysz do kosztów
Przepisy nie pozwalają odliczyć należności, których nie możemy już ściągać od dłużnika. Możemy je wprawdzie sprzedać, ale mamy małe szanse na podatkowe rozliczenie straty
Dlatego warto co jakiś czas sprawdzać „wiek” wierzytelności.
– Zamykamy ubiegły rok i chcieliśmy zaliczyć do kosztów stare należności. Część z nich to niewielkie kwoty, które można udokumentować protokołem. Niektóre z nich jednak się już przedawniły. Czy mimo to można je zaliczyć do kosztów? Jeśli nie, to czy można je sprzedać i wrzucić do kosztów stratę? – pyta czytelnik DF.
Przedawnione wierzytelności nie są kosztem uzyskania przychodów. Mówi o tym art. 23 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PIT) i art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawy o CIT). Jak stwierdziła Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 19 grudnia 2007 r. (ITPB3/423-83/07/PS), przepis ten wyznacza „czasową granicę” zaliczenia wierzytelności do kosztów.
Ryzykowne rozliczenie straty
Czy wyjściem dla przedsiębiorcy jest sprzedanie starych należności i zaliczenie straty do kosztów? Sprzedać można, ale mamy małe szanse na to, że organy podatkowe zaakceptują taką metodę optymalizacji. Firmy mogłyby bowiem handlować między sobą starymi wierzytelnościami i odliczać koszty. Także Ministerstwo Finansów w piśmie z 29 lutego 2001 r. (odpowiedź na zapytanie poselskie) stwierdziło, że zaliczenie do kosztów straty ze sprzedaży przedawnionej należności może być traktowane jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta