Usługi menedżerskie mogą być korzystniej opodatkowane
Firmy głowią się, jak ułożyć relacje z kadrą zarządzającą, aby jednocześnie zaoszczędzić na podatkach i utrzymać więzi łączące menedżera z przedsiębiorstwem
Osoba zarządzająca zakładem pracy może być zatrudniona na podstawie stosunku pracy lub na podstawie umowy cywilnoprawnej.
O rodzaju umowy decydują strony
Jeżeli umowa wykazuje wspólne cechy dla umowy o pracę i cywilnoprawnej, musimy ustalić, jakie przeważają. Jeśli nie da się tego zrobić, o jej rodzaju decyduje zgodny zamiar stron i cel umowy.
Należy przy tym pamiętać, że zasada swobody umów (art. 3531 kodeksu cywilnego) daje możliwość wyboru przez strony rodzaju stosunku prawnego, który będzie je łączył. Dotyczy to także zatrudnienia w szerokim tego słowa znaczeniu. Nie można zatem zakładać, że strony mające pełną zdolność do czynności prawnych miały zamiar zawrzeć umowę o innej treści (np. umowę o pracę) niż ta, którą zawarły (np. umowę-zlecenie).
Niektóre cechy umowy są jednak na tyle istotne, że mają decydujące znaczenie przy określaniu jej rodzaju. W szczególności brak bezwzględnego obowiązku osobistego świadczenia pracy wyklucza możliwość zakwalifikowania stosunku prawnego jako umowy o pracę.
Samodzielność i przełożenie na wyniki
Cechy klasycznego kontraktu menedżerskiego to przede wszystkim samodzielność menedżera oraz cel umowy, jakim jest prowadzenie przedsiębiorstwa. Dodatkowo od menedżera oczekuje się, że wniesie pewne wartości niematerialne w postaci nowego sposobu zarządzania przedsiębiorstwem, swoje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta