20 procent różnicy, czyli kłopoty przy sprzedaży ziemi
Czy sprzedając pole podzielone na kilka działek, musisz zapłacić VAT, czy fiskus zadowoli się podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Niejasne przepisy stanowią duże ryzyko dla stron umowy sprzedaży nieruchomości, a także notariuszy, skoro nie można być do końca pewnym, czy od danej transakcji powinien zostać odprowadzony 22- czy 2-procentowy podatek
Rz: Kiedy przy obrocie nieruchomościami płacimy podatek od czynności cywilnoprawnych (tzw. PCC), a kiedy VAT?
Małgorzata Zamorska: Zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości nie są proste i jednoznaczne. Wydawało się jednak, że wątpliwość: PCC czy VAT, nie będzie dotyczyć osób prywatnych, które dokonują sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą. Ewentualna konieczność zapłaty VAT wydawała się nierealna, gdy ktoś nie prowadził firmy. Rzeczywistość okazała się jednak bardziej złożona i problemy związane z opodatkowaniem prywatnego obrotu stały się jeszcze głośniejsze niż te, które były udziałem przedsiębiorców.
Na jakich zasadach płacą podatek osoby posiadające firmy?
Zasada opodatkowania obrotu nieruchomościami dokonywanego między przedsiębiorcami jest, ogólnie rzecz biorąc, taka: gdy sprzedajemy grunt niezabudowany budowlany lub przeznaczony pod zabudowę, uiszcza się 22-proc. VAT.
Kiedy jednak grunt jest zabudowany i znajdujące się na nim budowle są tzw. towarem używanym w rozumieniu ustawy o VAT, wówczas cała sprzedaż zwolniona jest z VAT (i grunt, i budowle; grunt zawsze dzieli los budynku). Jeżeli więc transakcja zwolniona jest z VAT, uiszcza się 2-proc. PCC.
Praktyczna trudność sprowadza się zwykle do właściwego zakwalifikowania, czy budowla jest czy nie jest towarem używanym w znaczeniu podatkowym. Definicja towaru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta