Poważny błąd pozwoli unieważnić decyzję podatkową
Przedsiębiorca może podważać ostateczną decyzję podatkową, a więc taką, od której nie przysługuje już odwołanie. Stać się tak może poprzez stwierdzenie jej nieważności
Decyzja ostateczna może być uchylona lub zmieniona także w wyniku wznowienia postępowania. Możliwe jest również jej uchylenie lub zmiana przez organ, który ją wydał.
Nadzwyczajne środki zaskarżenia
Stwierdzenie nieważności, wznowienie, uchylenie lub zmiana decyzji określane są jako nadzwyczajne środki prawne. Zmierzają bowiem do weryfikacji decyzji ostatecznych. Przyczyną stwierdzenia nieważności takiej decyzji są jej błędy spowodowane głównie wadliwym zastosowaniem przepisów lub ich zignorowaniem (art. 247 – 257 ordynacji podatkowej, dalej op). Z kolei wznowienie postępowania uzasadniają błędy i wady samej procedury (art. 240 – 246 op). Kolejna możliwość to zmiana lub uchylenie decyzji ostatecznej przez organ, który ją wydał (wtedy, gdy przemawia za tym interes społeczny lub ważny interes podatnika, art. 253 – 256 op).
Żądanie odszkodowania
Podważenie ostatecznych decyzji podatkowych na skutek wznowienia postępowania albo stwierdzenia nieważności ma duże znacznie. Pozwala bowiem wystąpić przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną wydaniem decyzji (na podstawie art. 417 kodeksu cywilnego).
Decyzje mogą być unieważnione z powodu stwierdzenia ich nieważności, i to bez względu na to, czy wniesiono od nich odwołanie i czy były przedmiotem skargi do sądu administracyjnego. Rezultatem stwierdzenia nieważności jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta