Magnesy zwalczą raka
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu odkrył, jak bakterie, które mają zdolność stawania się mikroskopijnymi magnesami, wzmocnić i wykorzystać jako skuteczną broń do walki z rakiem.
Bakterie wykorzystują żelazo z najbliższego otocznia, przekształcając je w naładowane magnetycznie cząstki. Te zaś jak magnetyczna igła w kompasie podążają zgodnie z kierunkiem pola magnetycznego, w jakim się znajdą. Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu umieścili bakterie w środowisku zawierającym więcej kobaltu niż żelaza. Domieszka kobaltu sprawia, że pole magnetyczne wzmacnia się nawet o 45 proc. i utrzymuje przez dłuższy czas.
Do tkanek zaatakowanych przez komórki rakowe bakterie docierałyby kierowane przez pole magnetyczne o takim samym kierunku. Następnie kierunek pola zostałby odwrócony i zmusił nanomagnesilki do rozgrzewania się, a tym samym do niszczenia komórek nowotworowych.
– Nanocząstki, które mają być używane w medycynie, muszą mieć jednolitą wielkość i kształt, a bakterie do tego celu znakomicie się nadają – powiedziała dr Sarah Staniland z Uniwersytetu w Edynburgu.