Podróże z historią pod redakcją Grzegorza Łysia - Nizina Tracka
Nizina Dolnotracka oblana od południa morzami Egejskim i Marmara – podzielona dziś między Turcję i Grecję – to kresy Europy.
Oddzielony od bezmiarów Azji tylko Bosforem skrawek starożytnej Tracji był od niepamiętnych czasów polem rywalizacji między Grekami a Persami, Rzymianami a napierającymi ze wschodu Germanami, Bułgarami i krzyżowcami, Bizancjum a Turkami. W okolicach Adrianopola, oprócz najsławniejszej bitwy w 378 r., doszło do co najmniej 15 innych wielkich starć orężnych. W przeszłości trackie równiny porastały bukowe i dębowe lasy. Dziś to urodzajne tereny rolnicze, z winnicami i polami pszenicy. Turecka część niziny, jedyny region kraju położony w Europie, bardziej przypomina krajobrazem i starą drewnianą architekturą wieś bałkańską niż anatolijską. Na jej wschodnim skraju nad Bosforem wznoszą się minarety, kopuły i pałacowe wieże jednego z najwspanialszych, historycznych miast świata – Stambułu.
Adrianopol – pole bitwy
Nie ustalono dotychczas, gdzie znajdowało się miejsce, w którym rzymscy legioniści – po siedmiogodzinnym marszu w palącym słońcu z Adrianopola, dzisiejszego Edirne –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta