Za świąteczne soboty w maju i listopadzie oddajemy wolne
Za Święto Narodowe 3 Maja przypadające w tym roku w sobotę musisz zatrudnionym dać inny wolny dzień. Może on przypadać w przeddzień lub później, byleby w maju, jeśli stosujesz miesięczny okres rozliczeniowy
Szef musi tak postąpić, bo nakazuje mu to art. 130 § 2 k.p. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i wypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Pracownicy nie mogą więc mieć zdublowanego i święta, i wolnego dnia z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy w jednym dniu.
Nie zawsze wolne soboty
Jeżeli zatem w okresie rozliczeniowym przypadnie święto w sobotę, czyli dniu wolnym od pracy z racji pięciodniowego tygodnia pracy, załodze trzeba w zamian udzielić wolnego w innym terminie.
W większości polskich firm wolny dzień z racji pięciodniowego tygodnia pracy to właśnie soboty. Ale pracodawca może ustanowić inny taki dzień, np. poniedziałek, byleby zachował zasadę pięciodniowej pracy w tygodniu.
Ustalając harmonogram pracy na miesiąc, szef określa liczbę wszystkich niedziel, świąt oraz dni wolnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta