Za co odpowiada poręczyciel
Piotr Zimmerman, radca prawny z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, specjalista prawa upadłościowego
Rz: Poręczenia spłaty długu to standardowe operacje biznesowe. Potrzebne są także firmom, które popadły w tarapaty finansowe czy stają w obliczu klapy, bankructwa. Jaki jest status poręczyciela upadającej firmy? Czy odpowiada za wszystko, za co poręczył?
Piotr Zimmerman: Przez zawarcie umowy poręczenia zobowiązujemy się zapłacić cudzy dług, gdyby nie uczynił tego dłużnik główny. Dla kredytodawcy podpisanie umowy poręczenia oznacza, że ma od tej chwili dwóch dłużników i każdy zobowiązany jest zapłacić cały dług. Bardzo często właśnie przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji zmuszone są skorzystać z poręczenia, bo inaczej nie otrzymałyby kredytu – właśnie w związku z trudnościami i brakiem zdolności kredytowej. Jest to jednak szczególnie groźne dla poręczyciela, który ponosi pełną odpowiedzialność za spłatę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta