Nie zawsze musimy się liczyć z opinią związków zawodowych
Jeśli działają u ciebie związki zawodowe, przedstawiasz im niektóre swoje zamierzenia kadrowe, a na niektóre masz obowiązek uzyskać ich zgodę
Pracodawca musi współpracować z zakładową organizacją związkową w wielu sytuacjach. Dotyczy to zarówno indywidualnych spraw ze stosunku pracy, jak i ustaleń dotyczących całego zakładu, np. wprowadzenia regulaminu pracy czy wynagrodzeń.
Kompetencje związków zawodowych wynikają nie tylko z samego kodeksu pracy oraz ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jednolity DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., w skrócie ustawa o zz), ale także innych przepisów (patrz tabela).
Pozycję związków zawodowych wobec niektórych decyzji pracodawcy można określić trojako:
- godzą się (lub nie) na postanowienia szefa i to wiąże go w sposób bezwzględny,
- podejmują decyzję w uzgodnieniu z pracodawcą,
- tylko opiniują decyzję pracodawcy.
Nawet jeśli w tych dwóch ostatnich sytuacjach stanowisko organizacji związkowej jest negatywne, to szef nie jest nim związany.
Kiedy potrzebna jest zgoda
W niektórych regulacjach uprawnienia decyzyjne związków zawodowych są określone bardzo szeroko. Kodeks pracy stanowi, że zgoda związków zawodowych jest m.in. potrzebna pracodawcy do tego, aby nie tworzył tzw. planu urlopów wypoczynkowych (art. 163 § 11 k.p.).
Spośród decyzji kadrowych dla szefa decydujące znaczenie ma akceptacja organizacji związkowej przy próbie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta