Po co słoniowi trąba
Kuzyni dzisiejszych słoni zamieszkiwali przed 37 milionami lat płytkie słodkie wody – rzeki lub stawy. Zwierzęta te prowadziły życie podobne do hipopotamów – wynika z badań skamieniałości znalezionych w Afryce
Odkrycie naukowców z USA i Wielkiej Brytanii kładzie kres spekulacjom, czy w ewolucji przodków największych obecnie żyjących zwierząt lądowych był etap wodny. Dzięki skomplikowanej analizie chemicznej składu skamieniałych szczątków zwierząt udało się ustalić, że żywiły się one roślinami wodnymi. Najprawdopodobniej żyły w wolno płynących rzekach, jeziorkach lub na bagnach.
Dieta wyczytana z zębów
Badania przeprowadził zespół Aleksandra Liu z Oxford University oraz Erika Seifferta z nowojorskiego Stony Brook University. Wyniki ich analiz publikuje najnowsze wydanie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Wydłużony nos jest świadectwem dostosowania do środowiska wodnego – uważa badacz z USA
Zdaniem naukowców odkrycie to może rzucić światło na anatomię i zachowanie współczesnych słoni. – Często...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta