Giełdowa sieć połączeń w biznesie
Mamy największy rynek kapitałowy spośród wszystkich państw, które zaczęły kilkanaście lat temu transformację w kierunku wolnego rynku – pisze prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
Rynek kapitałowy to jedna z nie tak w końcu wielu rzeczy w Polsce, które funkcjonują dobrze. W dodatku liczy sobie zaledwie zaledwie kilkanaście lat. Polska od niedawna akumuluje kapitał, powoli, choć systematycznie rosną oszczędności i dywersyfikuje się ich struktura, stopniowo kształtuje się klasa średnia. Takie procesy muszą trwać. Tym bardziej znaczący jest dorobek tych kilkunastu lat. Energia, pomysłowość oraz pasja wielu ludzi to źródła tego dorobku. Rynek kapitałowy, taki jakim go obecnie znamy, to przecież dzieło zbiorowe. Warto o tym przypomnieć dzisiaj, kiedy Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ma „już” siedemnaście lat.
Dalsze wzmacnianie rynku kapitałowego musi polegać na zrównoważonym rozwoju jego wszystkich komponentów, tak aby rynek powiększał się nie tylko w wyniku prostych zmian ilościowych, ale aby podlegał przemianom jakościowym.
To, co jest do zrobienia, wynika z wizji przyszłości. Teraźniejszością jest postęp technologiczny, harmonizacja regulacji i praktyk oraz inne składniki polityki uwolnienia przepływów kapitałowych. Wyzwoliły one ostrą konkurencję między giełdami, a także między nimi a licznymi paragiełdami. W następstwie tego trwa proces konsolidacji giełd i transgranicznego pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa. Równolegle do niego odbywa się batalia o inwestorów. W tej grze może obecnie próbować uczestniczyć każda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta