Chory przez część miesiąca też ma prawo do minimalnej pensji
Godzinowa wartość wynagrodzenia zatrudnionego za pracę w miesiącu nie może spaść poniżej ustawowego mimimum. Gdy okaże się niższa, musimy ją uzupełnić do tego dolnego pułapu
– Etatowy tokarz, zatrudniony w brygadzie produkcyjnej fabryki od ponad trzech lat, zarabia 900 zł brutto pensji zasadniczej oraz premie ustalane jako zmienny odsetek tej pierwszej.
Chorował od 15 do 31 marca br. Za ten czas przysługuje mu zasiłek chorobowy. Średnie wynagrodzenie za 12 miesięcy poprzedzających marzec 2008 r. wyniosło 1002,56 zł. Z powodu zwolnienia lekarskiego majster nie przyznał mu za ten miesiąc premii. Nie wiem, jak go ująć na marcowej liście płac? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Trzeba oddzielnie oszacować: zasiłek chorobowy należny tokarzowi za okres od 15 do 31 marca, wynagrodzenie za dni przepracowane w tym miesiącu od 3 do 14 marca (tzw. częściowe). Ale to nie wszystko. Oprócz tego musimy sprawdzić, czy stawka godzinowa pensji częściowej nie jest niższa od wynikającej z płacy minimalnej. Gdy jest, przysługuje wyrównanie. Rozliczenie opisanego pracownika wygląda następująco.
Zasiłek chorobowy
Jeśli firma zgłaszała 30 listopada poprzedniego roku do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta