Utrudniając działanie rady pracowników, narażamy się na sankcje
Jeśli nie udzielasz nowemu przedstawicielstwu załogi informacji lub bezpodstawnie odmawiasz ich przekazania, czeka cię wizyta inspektora, a potem sprawa przed sądem
Wciąż działa zbyt mało rad pracowników, niż powinno. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego mają one powstać w około 33 tys. podmiotów, z czego aż 14,2 tys. zatrudnia co najmniej 100 osób. Tymczasem Ministerstwo Pracy otrzymało do 1 kwietnia br. tylko:
- 2120 anonsów o założonych radach,
- 4042 zawiadomienia o porozumieniach o uniknięciu jej tworzenia zawartych zgodnie z art. 24 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550).
Przypomnijmy – 24 marca 2008 r. ruszył drugi etap wybierania rad przez zatrudniających średnio przynajmniej 50 pracowników. W wielu firmach związki i pracownicy narzekają jednak, że ich wyłanianie nie jest takie łatwe. Winą obarczają nierzetelnych pracodawców, niechętne związki, ignorancję pracowników, a w końcu fatalny poziom legislacyjny ustawy. Przewiduje ona też reguły odpowiedzialności za jej naruszenie.
Ważny termin23 maja 2008 r.
– jedyny w zakładzie związek reprezentatywny ma zawiadomić pracodawcę o wskazaniu członków rady,
– związki reprezentatywne, które się dogadają co do składu rady, mają poinformować pracodawcę o wskazaniu jej członków,
– związki reprezentatywne, które nie dogadają się co do składu rady, mają powiadomić pracodawcę o fiasku
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta