Sięgnąć po fundusze unijne
Przygotowanie wniosku o dotację unijną to dla niejednego przedsiębiorcy czy urzędnika czarna magia. Coraz więcej osób decyduje się jednak na studia podyplomowe lub szkolenia z zakresu pozyskiwania i wykorzystywania funduszy unijnych
Wiele placówek państwowych, prywatnych przedsiębiorstw, organizacji społecznych planuje wystąpić o dofinansowanie działalności z funduszy europejskich w bieżącym okresie programowania.
Korzystają z pomocy firm doradczych albo, planując dotowanie kilku projektów, na specjalistów od pozyskiwania unijnych funduszy szkolą swoich pracowników. – Bo mimo że nie ma wymogów formalnych co do tego, kto ma sporządzać wniosek, jednak by prawidłowo go przygotować, trzeba dysponować wiedzą ekonomiczną, a w przypadku biznesplanu – również dotyczącą finansów, i na bieżąco śledzić wytyczne instytucji finansujących. To zajmuje bardzo dużo czasu – tłumaczą Julita Andrzejewska i Tomasz Nowak z firmy doradczej Biznes – Export, która obsługuje zarówno sektor prywatny, jak i publiczny.
Przyszli spece, w zależności od już posiadanych kwalifikacji, czasu, aspiracji i możliwości finansowych, mają do wyboru np. podyplomowe, zazwyczaj dwusemestralne studia specjalistyczne lub szkolenia. Studia czasem dotyczą wykorzystania funduszy w ogóle, kiedy indziej skupiają się szczególnie na jednym sektorze, np. w rolnictwie albo administracji państwowej. Zajęcia odbywają się na większości prywatnych i państwowych uczelni o profilu ekonomicznym i administracyjnym, pojawiają się także na uniwersytetach i uczelniach rolniczych.
Ci, którzy preferują szkolenia, korzystają z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta