Musimy uzyskać akceptację nowego samorządu na pozbycie się jego działacza
Zanim podejmiesz decyzję o rozstaniu z pracownikiem zasiadającym w radzie, spytaj o to całe gremium. Bez jego zgody nie jest to bowiem możliwe
Aby zapewnić członkom rady pracowników właściwe wykonywanie obowiązków, korzystają oni z ochrony trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca musi uzyskać zgodę rady pracowników na rozwiązanie z nimi stosunku pracy (za wypowiedzeniem lub bez) albo na jednostronną zmianę warunków pracy lub/i płacy na niekorzyść pracownika (tzw. wypowiedzenie zmieniające) z wyjątkiem, gdy dopuszczają to inne ustawy. Stanowi o tym art. 17 ust. 1 i 2 ustawy o informowaniu.
Kogo to dotyczy...
Odnosi się on zarówno do zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (także na podstawie umów tzw. terminowych – na okres próbny, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy) czy spółdzielczej umowy o pracę, jak i świadczących pracę na podstawie mianowania, powołania czy wyboru. Ochrona trwałości nie przysługuje jednak osobom, które zostały wybrane do rady z naruszeniem norm ustawowych bądź regulaminowych. Art. 17 ust. 1 i 2 ustawy o informowaniu jako normy wyjątkowe nie może być interpretowany rozszerzająco.
Gwarancje trwałości zatrudnienia dotyczą konkretnych pracowników, którzy zostali imiennie wskazani w dniu powierzenia im mandatu członka rady. Ochrona szczególna przysługuje wszystkim członkom bez względu na pełnione w niej funkcje czy upoważnienie do reprezentowania tego ciała wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta