Wielkomiejskie dziewczyny dobrze zaplanowane
Socjolog dr Tomasz Sobierajski mówi Monice Janusz-Lorkowskiej, czym jest polska e-generacja i czy nadchodzi matriarchat
Rz: Istnieje coś takiego jak wspólny wśród dziewcząt sposób patrzenia na życie ze względu na wiek i miejsce zamieszkania? Ogólnie obowiązujący „wzór kobiecości”?
Tomasz Sobierajski: Wzory kobiecości oczywiście istnieją i zmieniają się na przestrzeni lat, co można łatwo zauważyć, patrząc na miniony XX wiek. Jednym z elementów współczesnego wzoru kobiecości jest to, że kobiety zdobywają coraz więcej władzy i mają na tę władzę chęć.
Władzy czy niezależności?
To jest powiązane. Władza często daje niezależność, a niezależność – dużą moc sprawczą, pozwalającą na kreowanie rzeczywistości, w tym także społecznych trendów. Te zaś wskazują na to, że dziś dziewczęta i kobiety są silne. Silniejsze tym bardziej, że męskość jest w kryzysie. Panowie, wychowywani na baśniach i mitach, według których to mężczyzna jest zawsze bohaterem i ratuje z opresji bezbronną księżniczkę, w dorosłym życiu są zaskoczeni. Księżniczka ich pomocy nie potrzebuje, sama daje sobie radę. Nie dość tego, kobiety prześcigają mężczyzn w wielu sprawach, a mężczyźni za nimi nie nadążają. Mamy do czynienia z emancypacją kobiet nie tylko w sensie politycznym i prawnym, ale przede wszystkim w sensie emocjonalnym i psychicznym. To ciekawy trend, któremu, jak zauważyłem, kibicują również media.
Co pan myśli o nazywaniu współczesnych 20-latków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta