Kosztowne studia za granicą
Kilkanaście tysięcy polskich studentów co roku wyjeżdża na studia za granicę, gdzie zostają najczęściej na semestr lub dwa. W tym czasie większość z nich korzysta z pomocy stypendialnej
Pieniądze wypłaca studentom strona polska lub partner zagraniczny. – Wysokość pomocy jest różna w zależności od państwa, do którego trafiają polscy studenci i pozwala na pokrycie podstawowych potrzeb – uważają przedstawiciele resortu nauki i szkolnictwa wyższego.
Polscy studenci mają coraz więcej możliwości, by studiować za granicą. Mogą skorzystać z wymiany w ramach unijnego programu Socrates Erasmus, wymiany pomiędzy swoją uczelnią a zagraniczną, wymiany rządowej czy też indywidualnych starań. Z roku na rok z takiej możliwości korzysta coraz więcej osób. I zdecydowana większość z nich korzysta z pomocy stypendialnej.
Erasmus zależy od kraju
Największą popularnością wśród naszych studentów, którzy chcą studiować za granicą, cieszy się unijny program Sokrates-Erasmus. Liczba uczestników tego programu z roku na rok rośnie. W roku 1998/1999 roku na stypendium Erasmusa wyjechało 1426 osób, a w roku 2006/2007 już 11 219. Jak wynika z danych strony internetowej www. erasmus.org.pl, w sumie przez dziesięć lat z wymiany skorzystało ponad 53 tys. osób i każda z nich korzystała ze stypendium.
Uniwersytet Jagielloński wysyła swoich studentów do wszystkich krajów Unii Europejskiej. – Mamy podpisanych aż 650 umów dwustronnych z uczelniami i wydziałami – mówi Katarzyna Pilitowska, rzecznik UJ. Studenci z tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta