Dając wolne za dyżur, nie obniżaj wypłaty
Jeżeli oddałeś podwładnemu czas wolny za dyżur, to wypłać mu całe uposażenie mimo mniejszej liczby przepracowanych przez niego godzin. Inaczej sąd może to uznać za wykroczenie
Ryzykujesz nim nawet wtedy, gdy osobom wynagradzanym godzinowo zapłacisz za tyle godzin, ile faktycznie przepracowały.
– Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową. W pierwszym tygodniu maja dyżurował dwa razy po cztery godziny, a w drugim tygodniu odebrał czas wolny (łącznie osiem godzin). Jakie wynagrodzenie mam mu wypłacić za ten miesiąc: za 152 czy za 144 godziny? A jak w takim wypadku zapłacić osobom ze stałą stawką miesięczną? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Poruszony przez czytelnika problem budzi wątpliwości, bo z kodeksu pracy nie wynika, jak zapłacić za niedopracowany wymiar czasu pracy, również eksperci mają sprzeczne poglądy. Oficjalne stanowiska urzędów w tej sprawie publikowaliśmy w DF: 21 marca br. resortu pracy (DPR-III-079-123/TW/ 08), 16 kwietnia Głównego Inspektoratu Pracy (GNP-302-4560-06/PE).
Oddaj wolne za dyżur
Pracownik dyżuruje, gdy na polecenie pracodawcy pozostaje poza normalnymi godzinami pracy, w gotowości do jej wykonywania. Dyżurować można w domu albo w innym miejscu wyznaczonym przez szefa, a rekompensata za ten czas zależy od tego, jaką ta aktywność przybrała formę. Jeżeli dyżur odbywa się w domu, nie przysługuje za niego ani czas wolny,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta