Niech ktoś w końcu zacznie kopać w Skowronkach
Na zapuszczonej przystani w Kątach Rybackich stoi pomnik czegoś, co dotąd nie powstało, a co niebawem może stać się najciekawszą inwestycją Rzeczypospolitej. Kanału przecinającego Mierzeję Wiślaną
Z roku na rok turystów przybywa. Ciągną z Warszawy, Trójmiasta, Mazur i pobliskiego Elbląga. W tym roku już na 1 Maja mieliśmy pełno gości. Sam nie wiem, co ich tutaj przyciąga – przyznaje Piotr Janoszek, właściciel Janosikówki, najbardziej okazałego kompleksu czynnych cały rok pensjonatów w Kątach Rybackich.
Pomnik łopaty
Na Mierzei są piękne szerokie plaże, wysokie wydmy i dorodne lasy, ale nie widać, by gminy bogaciły się na turystach. W Stegnie, u wrót Mierzei, chodniki jak 20 lat temu są krzywe i wyboiste. W Sztutowie podobnie. Przy miejskiej plaży straszą ośrodki w socjalistycznym standardzie psich budek z dykty rozrzuconych wśród sosen.
Jedyna asfaltowa szosa prowadząca wzdłuż Mierzei jest wąska i ma wyszczerbione pobocza. W Kątach Rybackich straszy „Przystań statków”. To plac i małe nabrzeże wyłożone betonowymi krzywymi płytami używanymi do budowy dróg w pegeerach. Pośrodku klomb wyschniętej ziemi porośniętej chwastami. Nowa jest tu tylko mosiężna „Ławeczka rybaka” ze stylizowaną figurą babiny w chuście.
Obok pomnik. Miedziana łopata wbita w miedzianą ziemię. Pod nimi tablica: „Symbol konieczności wykonania kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Przekop Mierzei – konieczny – możliwy – potrzebny”. I jeszcze cytat z Edwarda Burke’a, XVIII-wiecznego angielskiego filozofa: „Aby zło zatryumfowało, wystarczy, by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta