Wszystko o egzaminach na aplikacje prawnicze
Ekipa ministra Ćwiąkalskiego przygotowuje reformę. W związku z tym redakcja „Rz” publikuje przewodnik dla kandydatów
Piszemy o tym, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać aplikantem, jak przygotować zgłoszenie, gdzie je wysłać lub zanieść. Kandydaci dowiedzą się, co powinni umieć, przystępując do egzaminu, jak on będzie przebiegał. Poinformujemy też, w jakich sytuacjach i do kogo odwoływać się od jego wyników.
Odrębnie potraktowaliśmy egzamin na aplikację komorniczą. Zrobiliśmy tak, ponieważ po raz pierwszy zostanie on zorganizowany nie przez samorząd, lecz przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Poza tym będzie się nieco różnił od innych (m.in. liczbą pytań w teście i limitem punktów wymaganym do zdania).
Pierwszy raz egzaminy odbędą się we wrześniu, ostatnie dwa były latem. Co z tego wynika? Na pewno zgłosi się więcej chętnych, wśród nich ci, którzy zdążą obronić pracę magisterską, mając na to czas nawet do września. Tym bardziej że – powtórzmy – to może być ostatni taki egzamin według znanych już i utrwalonych reguł, a następny jest niewiadomą. Od kiedy wprowadzono w 2005 r. pisemne testy egzaminacyjne, liczba zdających co roku zwiększała się o 2,5 tys. W 2007 r. było ich prawie 10 tys. Na aplikacje dość nieoczekiwanie dostała się połowa. Samorządy prawnicze w niektórych izbach miały ogromne kłopoty ze zorganizowaniem szkoleń. Nie można więc wykluczyć, że tegoroczne testy będą trudniejsze, żeby nieco zahamować lawinowy wzrost liczby aplikantów.
Co więc można radzić? Po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta