Sklepowa na zakupach
Jest w trzeciej dziesiątce listy najbogatszych Amerykanów. Wśród muzeów z amerykańską sztuką chce być pierwsza. Czy wystarczą do tego marzenia i miliardy?
Muzealny kompleks ze szkła i drewna ma być położony wśród wody i zieleni. W pomieszczeniach o powierzchni 9 tys. metrów kwadratowych znajdą się galerie, biblioteka, audytoria, księgarnia i restauracje. Wokół sześciu muzealnych pawilonów pojawią się muszle koncertowe, ogrody rzeźb, trasy spacerowe.
Solidny biznesplan przewiduje odwiedziny 250 tys. gości rocznie. Muzeum powstaje w Bentonville, w stanie Arkansas. Miejscowość ma 20 tys. mieszkańców. Nowhereville, czyli Nigdziesiowo, drwią z lokalizacji mieszkańcy kosmopolitycznych metropolii.
Ale lokalizacja nie jest przypadkowa. W Bentonville mieści się siedziba największej amerykańskiej korporacji. W 1951 roku Sam Walton otworzył tu pierwszy sklep, dając początek późniejszej sieci Wal-Mart. Dziś sieć molochów, gdzie kupić można wszystko – począwszy od proszku do prania, na amunicji do broni palnej skończywszy – jest wszechobecnym elementem amerykańskiego krajobrazu. Dla jednych to symbol przedsiębiorczości, dla innych kwintesencja konsumpcjonizmu i tandety.
Podobnie jak tworzone przez córkę Sama Alice Walton Kryształowe Mosty – bo tak ma się nazywać muzeum w Bentonville.
Humanistyczny most
Urodzony w Izraelu Moshe Safdie uważany jest za jednego z najbardziej interesujących współczesnych architektów. Zasłynął jeszcze jako student kanadyjskiego Uniwersytetu McGill na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta