Pięć źródeł modernizacji
W ciągu dwu pierwszych dekad niepodległości Polska dokonała znaczącego skoku cywilizacyjnego.
Nasze osiągnięcia mogły być jednak bez porównania większe, gdyby nie fałszywa koncepcja modernizacji, która wepchnęła część energii Polaków w dwie symetrycznie przeciwne ślepe uliczki: w zaułek kompleksu oblężonej twierdzy, żywiącego się lękiem przed światem i nieznajomością mechanizmów rządzących nowoczesną cywilizacją, oraz w zaułek kompleksu papugi, nieprzemyślanej imitacji wzorców zachodnich i traktowania narodowego dziedzictwa jako balastu.
Efektywna modernizacja może się dokonać wyłącznie w oparciu o własny kod kulturowy, o zasoby symboliczne własnej tradycji. Nie istnieje bowiem jeden model nowoczesności, lecz wiele jego cywilizacyjnych, narodowych bądź regionalnych mutacji.
Sztuka mądrego i silnego przywództwa polega na wyborze w obrębie dziedzictwa danej wspólnoty tych jego wątków, które najlepiej odpowiadają wyzwaniom czasów obecnych, na wzmocnieniu pewnych kodów kulturowych łącznie z ich częściową instytucjonalizacją (szanującą wewnętrzny pluralizm społeczeństwa), a wreszcie na konstrukcji nowych wartości i symboli, które dopełniałyby tradycyjne wzorce.
Wskażę pięć źródeł aksjologicznych, pięć elementów wchodzących w skład zróżnicowanego kosmosu polskiej tożsamości, które mogą stanowić fundament nowoczesnej gospodarki, dynamicznego społeczeństwa obywatelskiego i sprawnego państwa. Te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta